Zmiany w podatkach od lipca – dlaczego warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym?

Rok 2022 przyniósł prawdziwą rewolucję w polskim prawie podatkowym. Ogrom wprowadzonych zmian w bardzo krótkim czasie powoduje prawdziwy chaos organizacyjny w wielu firmach. Jak poradzić sobie w gąszczu nowych przepisów, aby skutecznie wdrożyć nowe rozwiązania? Warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym, które prowadzi nas przez największą od lat reformę podatkową.

Zmiany podatkowe w 2022

Nowy rok przyniósł głośno komentowany i prawdziwie rewolucyjny program „Polski Ład”. Jedna z największych od lat reform podatkowych w Polsce wprowadziła ogrom pracy dla księgowych, oraz pracowników obsługujących kadry i płace. Nic dziwnego – ilość nowych rozwiązań oraz ekspresowe tempo ich wprowadzania sprawiło, że wielu pracowników miało ogromną trudność z przystosowaniem nowych przepisów.

Główną zmianą było podwyższenie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 000 zł. To ogromny przeskok finansowy, wymagający zmiany sposobu naliczenia wynagrodzeń. Jednocześnie zmieniona została zasada naliczania składki zdrowotnej, która przestała być odliczania od podatku. Zmiany nie ominęły także przedsiębiorców, zarówno w sposobie rozliczenia składek ZUS, jak i podatku (m.in. zmienione stawki procentowe ryczałtu).

Co czeka podatników od lipca 2022?

Chcąc ułatwić rozliczanie i wyprostować niektóre niekorzystne dla pracowników kwestie, rząd wprowadził kolejną nowelizację programu, która wchodzi w życie już od 1 lipca. Tym razem kadrowców i biura rachunkowe czeka rewolucja w rozliczeniu podatku PIT. Zmienia się bowiem wysokość podatku, która została obniżona do poziomu 12%. Zlikwidowano również, problematyczną i skomplikowaną ulgę dla klasy średniej, która funkcjonowała przez pierwsze miesiące ustawy. Korzystne zmiany czekają osoby samotnie wychowujące dzieci, rozliczające się wspólnie z nimi.

Jak odnaleźć się w nowych przepisach podatkowych?

Kadry i płace we wszystkich zakładach pracy przeżywają prawdziwe natężenie pracy, połączone jednocześnie z ogromnym chaosem organizacyjnym. Niestety, taka ilość zmian podatkowych, wprowadzona w jednym czasie, nie jest do przystosowania dla większości pracowników i księgowych.

Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym obliczeniu podatku i właściwym prowadzeniu dokumentacji warto skorzystać z wsparcia biura rachunkowego. Doświadczeni księgowi na bieżąco aktualizacją wiedzę podatkową i biorą udział w licznych szkoleniach z zakresu wprowadzonych reform. Wsparcie podatkowe w Warszawie oferuje biuro rachunkowe na Bemowie, które pomoże Twojej firmie w prowadzeniu księgowości, rozliczeniu PIT, naliczaniu wynagrodzeń oraz kompleksowo obsługuje kadry i płace.

W czym pomoże profesjonalne biuro rachunkowe?

Decydując się na współprace z biurem rachunkowym zyskujesz pewność, że Twoja księgowość zostanie rozliczona w prawidłowy sposób. Masz również gwarancję, że za sprawy podatkowe – czyli szczególnie ważne dla całej firmy – odpowiadają kompetentni i wykwalifikowani pracownicy. Większość podmiotów, np. biuro rachunkowe na Bemowie oferuje kompleksową obsługę z zakresu księgowości oraz kadr i płac polegającą na:

  • comiesięcznym naliczaniu wynagrodzeń pracowników, składek ZUS, podatku
  • sporządzanie rocznych zeznań podatkowych
  • bieżąca współpraca z Urzędem Skarbowym, ZUS i innymi instytucjami
  • wyjaśnianiem wątpliwości, udzieleniem informacji pracownikom i pracodawcy
  • obliczaniem podatku i składek dla działalności gospodarczej
  • wsparcie i doradztwo podatkowe dla przedsiębiorców.