Hydroizolacja fundamentów – czy można z niej zrezygnować?

Budując dom, nie sposób pominąć wielu etapów i elementów, które mają ogromny wpływ na efekt końcowy. I nie chodzi tu tylko o efekt wizualny, ale przede wszystkim o aspekty praktyczne. Jednym z elementów, co do którego można się zastanawiać, czy jest niezbędny, jest hydroizolacja fundamentów, czyli inaczej mówiąc, zabezpieczenie ich przed wilgocią. Dzięki dobrze wykonanej hydroizolacji fundamenty nie zawilgotnieją, co z kolei pozwoli uniknąć przechodzenia wilgoci na inne części domu.

Hydroizolacja fundamentów – czy jest niezbędna?

Przed rozpoczęciem budowy domu, konieczne jest zaakceptowanie projektu oraz uzgodnienie przeróżnych szczegółów, związanych m.in. z doborem konkretnych materiałów. Odpowiadając na pytanie, czy można zrezygnować z hydroizolacji fundamentów, odpowiedź jest tylko jedna. Absolutnie nie można! Dobra, starannie wykonana hydroizolacja jest barierą, chroniącą fundamenty przed zawilgoceniem. Obecnie stosuje się dwa podstawowe rodzaje hydroizolacji fundamentów: izolacje przeciwwilgociowe oraz izolacje przeciwwodne. To, na jaką izolację należy się zdecydować, zależy od kilku czynników, które zostały opisane poniżej.

Jaką hydroizolację wybrać?

Jeżeli projekt domu zakłada, że podziemne części budynku nie będą narażone na działanie wody, wywierającej ciśnienie, to można zastosować izolację przeciwwilgociową, której zadaniem jest chronienie fundamentów przed wilgocią znajdującą się w gruncie. Jeżeli izolacja musi być odporniejsza na trudne warunki, takie jak m.in. brak przepuszczania wody w gruncie, spowodowany np. intensywnymi opadami. W takiej sytuacji należy sięgnąć po izolację przeciwwodną.

Można spotkać się z przekonaniem, że w niepodpiwniczonym domu zawsze wystarczy izolacja przeciwwilgociowa. Nie jest to prawdą, ponieważ na to, jaką izolację należy wybrać wpływa więcej czynników, do których należą m.in.:

  • przepuszczalność gruntu,
  • ewentualny poziom wód gruntowych,
  • zmienność warunków gruntowo-wodnych w zależności od aktualnej pory roku

Najbezpieczniej jest zdecydować się na izolację przeciwwodną, która poradzi sobie z zabezpieczeniem fundamentów w praktycznie każdych warunkach. Dzięki temu, w razie jakiejś niespodziewanej sytuacji, np. wyjątkowo deszczowego sezonu, nie będzie ryzyka, że fundamenty ulegną zawilgoceniu. Decydując się na montaż izolacji przeciwwodnej ma się gwarancję, że nie będzie konieczności naprawiania lub ponownego kładzenia izolacji fundamentów. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ koszty ponownego wykonania lub też naprawy izolacji, będą nieporównywalnie wyższe, niż koszt zrobienia dobrej izolacji przeciwwodnej. Nawet, jeżeli dla uzyskania optymalnych efektów konieczne jest wykonanie izolacji z obu stron fundamentów.