Wynajem szalunków budowlanych to realne oszczędności w czasie budowy

Szalunki budowlane są stosowanie niemal na każdym etapie budowy domów jednorodzinnych, lokali usługowych czy bloków mieszkalnych. Umożliwiają zabezpieczenie półpłynnej mieszanki betonowej na czas jej przesychania. Jakie rozwiązania warto zastosować, by maksymalnie skrócić czas budowy i ułatwić pracownikom wykonywanie swoich zadań? Dowiedz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Jaką funkcje pełnią szalunki budowlane?

Szalunki w budownictwie stosowane są już na etapie prac fundamentowych. Dzięki nim można zabezpieczyć ławy, wylać betonowe ściany fundamentowe oraz poprawnie wykonać wieńce. Szalunki budowlane przydają się również podczas tworzenia stropów. Bez nich beton nie byłby w stanie zastygnąć w przeznaczonym do tego miejscu.

Ekipy budowlane do wyboru mają nowoczesne systemy szalunkowe oraz coraz mniej popularne metody szalowania polegające na wykorzystaniu desek. Praca z gotowymi rozwiązaniami nie dość, że jest szybsza, to jeszcze pozwala oszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ ceny drewna w ostatnim czasie poszły mocno do góry. Warto podkreślić, że gotowe szalunki umożliwiają tworzenie idealnie równych powierzchni, co na kolejnych etapach budowy może pozwolić osiągnąć pewne oszczędności wynikające z mniejszej ilości materiałów wykorzystywanych w trakcie wykańczania wnętrz.

Zakup czy wynajem? Co będzie bardziej opłacalne?

Niestety szalunki systemowe, pomimo że bardzo wygodne, są dość drogie . To właśnie dlatego wiele firm budowlanych w dalszym ciągu traci czas, wykorzystując w trakcie prac elementy drewniane. Zamiast tego warto jednak zastanowić się nad wynajmem szalunków systemowych. Takie podejście zapewnia spore oszczędności czasu i likwiduje problem z ich magazynowaniem. Decydując się na renomowane wypożyczalnie, otrzymujemy kompletne rozwiązanie systemowe dostarczone bezpośrednio na teren inwestycji. Dodatkowo mamy pewność, że całość jest w dobrym stanie technicznym, a nam pozostaje jedynie szybki montaż i możemy przejść do prac związanych z betonowaniem.

Wynajem szalunków wydaje się najlepszą opcją nie tylko dla firmy budowlanej, która w ten sposób oszczędza sporo czasu, ale także dla inwestora. Dobrze zmontowane systemy szalunkowe umożliwiają osiągnięcie perfekcyjnie płaskiej powierzchni, co jest szczególnie istotne w przypadku stropów w domach jednorodzinnych. Gładka powierzchnia przyda się też na elementach konstrukcyjnych zewnętrznych, które w kolejnych etapach będą ocieplane styropianem. Zastosowanie desek bardzo często powoduje powstanie sporych krzywizn, które przyczyniają się do strat materiału na etapie wykonywania elewacji. W przypadku rozwiązań systemowych takie defekty praktycznie się nie zdarzają.