Poduszki podnoszące – jak to działa?

Poduszki podnoszące to pneumatyczny sprzęt ratowniczy, wykorzystywany przez służby do podnoszenia obiektów. Poduszki stosowane są w akcjach ratunkowych, takich jak wypadki komunikacyjne, zawalenia budynków, osunięcia zboczy i skał. Sprawdzają się przy podnoszeniu dużych ciężarów, np. autobusów, tramwajów czy bloków skalnych, a także przy stabilizacji ciężkich obiektów (np. po trzęsieniu ziemi).

Rodzaj zastosowanej poduszki podnoszącej zależy od kształtu obiektu, jego wagi (należy uwzględnić siłę podnoszenia) oraz od wysokości, na jaką trzeba dany obiekt podnieść. Każdy zestaw pneumatyczny działa za pomocą sprężonego powietrza o określonym ciśnieniu. Powietrze sprężone znajduje się w specjalnych butlach lub jest dostarczane za pomocą pomp (nożnych lub ręcznych).

Rodzaje poduszek podnoszących

Poduszki powietrzne dzielą się na standardowe oraz płaskie. Standardowa poduszka podnosząca ma zmienny kształt i powierzchnię podczas napełniania jej powietrzem. Płaska poduszka równomiernie unosi się na całej powierzchni podczas jej napełniania i zachowuje kształt powierzchni podnoszącej (czyli powierzchni, która ma kontakt z obiektem).

Jak działa poduszka podnosząca?

Poduszkę układa się w wyznaczonym i przygotowanym wcześniej miejscu. Obiekt, który będzie podnoszony musi być ustabilizowany. Następnie podłącza się przewody zasilające do poduszek (poprzez przyłożenie złączki do wtyku i zaciśnięcie- aż zabezpieczenie zaskoczy). Przewody są w formie węży o różnych kolorach, dzięki czemu nie ma miejsca na pomyłkę podczas pracy. W przypadku podnoszenia obiektu za pomocą kilku poduszek, każda z nich powinna być podłączona przewodami o innym kolorze, aby nie doszło do pomyłki. Przewody wyposażone są w złączki z blokadą.

Węże należy podłączyć do sterownika (charakterystyczny dźwięk kliknięcia daje pewność, że zostało to zrobione prawidłowo). Kolejnym krokiem jest przygotowanie źródła sprzężonego powietrza (np. butla). W przypadku butli należy zamontować reduktor ciśnienia i ustawić na nim odpowiednią jego wartość.  Następnie przewód zasilający podłącza się do sterownika (zabezpieczenie złączki musi przeskoczyć). Układ zasila się odkręcając zawór odcinający na reduktorze (w kierunku odwrotnym do wskazówek ruchu zegara) i poduszka się podnosi.

Poprzez odkręcenie nakrętki na zaworze bezpieczeństwa, znajdującej się na sterowniku albo pompce nożnej, następuje spuszczenie powietrza z poduszki podnoszącej.

Podsumowanie

Poduszki podnoszące to obowiązkowy element wyposażenia straży pożarnej. Są niezbędne przy wszelkiego rodzaju akcjach ratunkowych, gdzie zagrożone jest życie ludzkie, a ich prosta konstrukcja i nieskomplikowane działanie pozwala na szybkie i skuteczne reakcje.