Wybieramy lampy do wysokiego salonu

Sztuka oświetlania przestrzeni mieszkalnej długo nie zdobywała uznania. Aranżacja wnętrz również wydawała się dziedziną przydatną wyłącznie osobom bardzo bogatym i meblującym luksusowe, ogromne posiadłości. Takie podejście w ostatnich latach mocno się zmienio, zatrudnianie projektanta wnętrz do zaaranżowania standardowego lokalu przestało być traktowane jak pretensjonalna zachcianka.

Jak oświetlić salon?

Każde pomieszczenie w domu czy mieszkaniu potrzebuje zindywidualizowanego projektu oświetlenia. Wymaga on zawsze dwojakiego podejścia. Część źródeł światła musi spełniać kryteria funkcjonalności inne mogą mieć znaczenie wyłącznie estetyczne. Dotyczy to również salonu. Przygotowując się do projektu oświetlenia, prace należy zacząć jeszcze na etapie wykończenia przestrzeni. To wtedy należy, przynajmniej wstępnie, określić gdzie zawisną lampy wiszące, gdzie stanie lampa podłogowa i w którym miejscu zawisną kinkiety.

Światło w salonie o różnych funkcjach

Oświetlenie salonu determinowane jest jego funkcją oraz podziałami przestrzeni zaplanowanymi dla tego pomieszczenia. Centralnym elementem oświetlenia salonu są zawsze lampy wiszące, zwykle też umieszczane centralnie. Jednak wcale nie musi to być obligatoryjna zasada. Jeżeli salon pełni również funkcję jadalni, przynajmniej okazjonalnie, warto pokusić się o umieszczenie lampy wiszącej bezpośrednio nad stołem, nawet wtedy, gdy stół nie zajmuje centralnej pozycji. Pozostałą część salonu można doświetlić albo lampami ściennymi, albo stojącymi.

Jeżeli salon pełni również funkcję świetlicy i jest obszernych rozmiarów, warto zdecydować się na stworzenie podziałów powierzchni właśnie za pomocą dwóch lamp wiszących. Każda z nich doświetla odrębną przestrzeń i koncentruje się na innych funkcjach.

Przy zastosowaniu dwóch lamp wiszących w jednym pomieszczeniu warto zadbać, by obie lampy scharakteryzowała estetyczna spójność, chociaż nie muszą one być jednakowe. Do nich trzeba też dobrać rodzajem materiału, formą i kolorystyką pozostałe lampy stojące i lampy boczne.