Pęknięta torebka stawowa w kolanie – ile trwa rehabilitacja?

Miejsce, w którym łączą się dwie kości tworząc układ umożliwiający wykonywanie ruchu kolana, spajany jest przez torebkę stawową. Oprócz roli elementu spajającego, torebka stawowa tworząc zabezpieczającą włóknistą warstwę, jest również ochroną dla stawu. Pomimo, że charakteryzuje się dużą wytrzymałością i elastycznością, może zostać uszkodzona.

Na czym polega pęknięcie torebki stawowej?

Uszkodzenie torebki stawowej następuje w momencie przekroczenia jej naturalnego zakresu rozciągliwości. Może do tego dojść między innymi podczas upadku lub też w trakcie intensywnego treningu. Kontuzja może być jednak nie tylko wynikiem nadwyrężenia stawu, ale wcześniejszych nieodczuwalnych mikrourazów. Poważniejszym od naciągnięcia urazem jest pęknięcie torebki stawowej, które polega na rozerwaniu włókien, z których jest zbudowana. Ten rodzaj kontuzji wiąże się z dość dużym bólem, który towarzyszy pęknięciu. Oprócz tego można zauważyć zmniejszenie zakresu ruchu oraz powiększający się z czasem obrzęk obejmujący kolano.

Jak wygląda leczenie pękniętej torebki stawowej kolana?

W przypadku poważnej kontuzji torebki stawowej w kolanie konieczne staje się unieruchomienie stawu. Do tego celu używa się elastycznej opaski, gipsu lub zapewniającej stabilność ortezy. Unieruchomienie ma na celu odciążenie stawu, które przyspiesza regenerację. W tym czasie stosuje się również środki farmakologiczne, które łagodzą dolegliwości bólowe i mają działanie przeciwzapalne. W ramach terapii możliwe jest również stosowanie nieinwazyjnych metod wspomagających proces naprawczy. Mowa tutaj o laseroterapii, czy też terapii przy użyciu ultradźwięków. Poprawę ukrwienia zapewniają również odpowiednio wykonywane masaże. Ważnym etapem leczenia jest też rehabilitacja, która stanowi integralną część terapii tego typu kontuzji.

Ile trwa rehabilitacja pękniętej torebki stawowej?

Odpowiednio szybko podjęte leczenie dostosowane do rodzaju urazu jest kluczowym czynnikiem w szybkości regeneracji uszkodzonej torebki stawowej. Aby przywrócić pełen zakres ruchu, konieczne jest podjęcie działań rehabilitacyjnych. Właściwe ćwiczenia i zabiegi pozwalają nie tylko szybciej zregenerować uszkodzoną torebkę stawową, ale redukują też ryzyko powikłań. Ich celem jest ustabilizowanie stawu oraz wzmocnienie mięśni, które go otaczają. Oprócz ćwiczeń i masaży lekarz zalecić może krioterapię i jonoforezę, które redukują dolegliwości bólowe. Czas trwania rehabilitacji zależy od stopnia uszkodzenia. W przypadku pęknięcia torebki stawowej w kolanie terapia może potrwać nawet trzy miesiące.

W przypadku urazu w obrębie kolana, który daje silne objawy w postaci bólu i powiększającego obrzęku, konieczne jest jak najszybsze unieruchomienie stawu. Odpowiednio długie i właściwie dobrane leczenie pozwoli przywrócić pełną sprawność stawu.