Piec elektryczny do sauny – dlaczego warto wybrać właśnie taki model?

Piec do sauny jest elementem niezbędnym. To on ogrzewa powietrze znajdujące się wewnątrz oraz kamienie, które polewa się wodą, by wytworzyły parę. Piec elektryczny jest wygodnym rozwiązaniem. Jak jednak wybrać odpowiedni i jakie ma zalety?

Dlaczego piec elektryczny jest lepszym rozwiązaniem?

Tradycyjne sauny posiadają piece opalane drewnem. W takiej sytuacji w domu musi być przygotowany specjalny przewód kominowy, dzięki któremu będzie można odprowadzać spaliny z pieca. W okolicach sauny musi być miejsce do składowania sporej ilości drewna, tak by starczyła na jedną dwie lub trzy kąpiele. Jeśli nie ma miejsca na przechowywanie drewna, a budowa przewodów kominowych jest problematyczna, lepiej wybrać piec elektryczny.

Piec elektryczny do sauny – zalety

 • Ma mniejsze wymiary
 • Koszt pieca jest mniejszy
 • Nie wymaga komina
 • Łatwiejszy montaż niż w przypadku pieca drewnianego
 • Prosta obsługa oddzielnym elektronicznym panelem
 • Niewielki koszt eksploatacji
 • Szybko się nagrzewa
 • Zużywa niewiele energii elektrycznej
 • Obudowa chroni przed oparzeniem
 • Posiada zabezpieczenie odłączające energie w razie przegrzania
 • Niezwykle łatwe sterowanie
 • Mogą posiadać sterowniki umożliwiające ustawianie wielu funkcji

Jakie są rodzaje pieców elektrycznych?

Elektryczne piece do sauny są dostępne w dwóch wersjach. Pierwszą można zainstalować na podłodze, a drugą na ścianie. Piece zainstalowane na podłodze mają dużo większe pojemniki na kamienie, a piece wiszące na ścianie zabierają mniej miejsca i łatwiej wokół nich sprzątać.

Do sauny można zainstalować jeden z czterech rodzajów pieca:

 1. Piece jednofunkcyjne posiadają elektryczne grzałki rozgrzewające kamienie i powietrze. Kamienie można zraszać wodą co daje tak zwane uderzenie pary. Ten rodzaj pieca nadaje się do sauny suchej oraz sauny mokrej.
 2. Dwufunkcyjne piece zwane potocznie „kombi” mają oprócz grzałek generator pary z uzupełnieniem wody ręcznym lub automatycznym, jeśli da się podłączyć wodę. Taki rodzaj pieca jest polecany głównie dla sauny parowej i oferują dużą różnorodność kąpieli w saunie.
 3. Akumulacyjny to trzeci rodzaj pieca i charakteryzuje się konstrukcją przypominającą termos. Zbiornik z kamieniami jest zaizolowany termicznie i posiada pokrywę. Gdy jest zamknięta pracuje z obniżoną mocą, by podtrzymywać temperaturę, gdy użytkownik chce korzystać z kąpieli wystarczy otworzyć pokrywę i polać ciepłe kamienie wodą. Podczas kąpieli włączają się grzałki i jest gotowa do pracy bez konieczności jej programowania. Takie piece są polecane dla osób często korzystających z sauny.
 4. Piec do sauny wielofunkcyjny to nowy trend. Można go wykorzystać w saunie suchej i mokrej oraz parowej, a do tego pozwala na inhalacje solne lub zapachowe. Taki piec posiada specjalny pojemnik na wodę wykonany ze stali. Jest on wewnątrz pieca i dzięki grzałkom podwyższa temperaturę i wilgotność w saunie.

Korzystanie z elektrycznego pieca do sauny jest niezwykle wygodne i bezpieczne. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą korzystać z klasycznych drewnianych pieców.