Kamień w ogrodzie – najczęstsze zastosowania

Kamień stosuje się bardzo często podczas wykańczania domu i ogrodu. Jest on niezwykle trwały oraz piękny, ma niepowtarzalne kolory i desenie. Jest materiałem bardzo wyrazistym, dlatego trzeba go stosować umiejętnie. Kamień nadaje charakteru, dlatego trzeba dobrze zaplanować ogród zanim rozpocznie się prace. W jaki sposób można zastosować kamień w ogrodzie i gdzie będzie wyglądał najlepiej?

Oczko wodne, sposób na wykorzystanie kamieni w ogrodzie

Tak zwany ogródek skalny można ułożyć z większych i mniejszych głazów oraz brył skalnych. Dobrze będą wyglądały kamienie łamane oraz łupane, które nadadzą naturalności. Taki skalniak można uzupełnić oczkiem wodnym. W tym wypadku należy unikać wapieni i dolomitów, które mogą być wypłukiwane przez wodę i szkodzić rybom.

Ścieżki i alejki

Do oczka wodnego mogą prowadzić kamienne chodniki, które świetnie stapiają się z roślinnością. W małych ogródkach i krótkich ścieżkach świetnie sprawdzą się kostki i płyty kamienne lub małe otoczaki. Koniecznie trzeba wybrać kamienie twarde i odporne na mróz tj. marmur czy trawertyn. Ich powierzchnie są odporne na zanieczyszczenia a dodatkowo nie są śliskie. Mogą być wzorzyste lub jednobarwne w różnych odcieniach.

Kamienny taras

Kamienne chodniki mogą także prowadzić do tarasu wykonanego z kamienia. Kamień jest tak naturalny, że świetnie komponuje się z roślinnością w ogrodzie. Na tarasowe posadzki najlepiej sprawdzają się twarde kamienie takie jak marmur czy trawertyn. Są to kamienie łatwe w obróbce oraz mrozoodporne, co jest niezwykle ważnym czynnikiem przy wyborze materiału.

Ogrodzenie z kamienia

Kamienne płyty stanowią doskonałą ochronę przed zwierzętami lub wścibskim wzrokiem sąsiadów. Duże działki mogą być ogrodzone pełnymi kamiennymi płytami. Małe działki mogą zostać przytłoczone takim rozwiązaniem, tu lepiej zastosować delikatniejszy wzór kamienia. Niezwykle popularne staje się ogrodzenie gabionowe, które jest tworzone z kamieni umieszczanych w specjalnych metalowych stelażach. Do tego rozwiązania najlepiej pasują otoczaki.

Ławki z kamienia do ogrodu

W przestrzeni ogrodowej kamienne ławki prezentują się niewiarygodnie naturalnie. Są stylowe i efektowne, nie przegrzewają się na słońcu i mogą być doskonałą ozdoba przestrzeni.

Palenisko z kamienia w ogrodzie

Polacy uwielbiają grille i ogniska, kamienie są doskonałym materiałem na wykonanie bezpiecznego paleniska, przy którym cała rodzina i znajomi mogą upiec kiełbaski.

Możliwości na wykorzystanie kamieni takich jak granit, marmur i trawertyn jest wiele. Podczas projektowania ogrodu koniecznie trzeba wpisać kamienie w projekt. Cena kamieni nie jest powalająca, a wyglądają niesamowicie pięknie w ogrodowych aranżacjach.