Jakie urządzenia wykorzystuje się do kontroli jakości druku?

Kontrolowanie jakości druku to czynność, którą należy obowiązkowo przeprowadzać w drukarni. Choć za procesy te odpowiadają przede wszystkim wyznaczeni pracownicy, są urządzenia, które mogą w tym pomóc. Jak działają te, które są absolutnie niezbędne?

W jaki sposób działa spektrofotometr? 

Urządzenie to dokonuje pomiarów, dzięki którym można sprawdzić, jakie pomiary posiada druk. Spektrofotometr działa na podstawie pobierania odbitej wiązki światła, która przechodzi przez specjalny pryzmat tudzież – w zależności od modelu – przeznaczoną do tego siatkę dyfrakcyjną. Następnym etapem jest dopasowanie długości fal, które zostaną przepuszczone przez szczelinę. Urządzenie ma za zadanie przede wszystkim wykonać pomiar substancji, ze szczególnym uwzględnieniem pigmentów, które zostały zawarte na badanym, próbnym druku.

Korzystanie ze spektrofotometru pozwala wyodrębnić wszelkie substancje, które znalazły się na wydruku oraz ocenić ich ilość czy też jakość. Dzięki temu można rzetelnie skontrolować jakość pracy.

Urządzenia do proofingu: czy warto?

Jako że klient drukarni oczekuje otrzymać wyłącznie perfekcyjnie wykonane wydruki, bardzo ważne jest to, żeby mieć pewność tego, że drukarka wciąż jest efektywna i dokładna. Dlatego też warto wykonać proof, aby się o tym upewnić. Na czym polega to działanie? Tym mianem określa się specjalistyczny i konkretnie skalibrowany wydruk, który posiada określone wymagania dotyczące jakości koloru. Urządzenia do proofingu nieco różnią się od zwykłych drukarek, dlatego nie każda z nich będzie w stanie wykonać proof. Bowiem tego typu sprzęt musi w pewien sposób udawać umiejętność tworzenia w pewnej technice, aby móc doskonale odwzorować wszystkie barwy, które powinny być stabilne. Najlepsze urządzenie proofingowe będzie w stanie w sposób dokładny wykonać druk, który będzie mieć także nietypowy kolor i rodzaj papieru. Może być to chociażby papier gazetowy czy też kredowy. To ogromne udogodnienie dla osoby pracującej w drukarni, gdyż przed wykonaniem zamówienia, ma szansę wykonania wydruku próbnego i przekonania się, czy ma on taką jakość, jakiej zażądał klient. W razie potrzeby będzie jeszcze czas, aby poprawić proof, który następnie posłuży za docelowy wzór tego, jak ma zostać zrobiony właściwy druk.

Praca w drukarni wiąże się z koniecznością stałego sprawdzania stanu drukarek oraz jakości ich pracy. Jednakże dzięki wcześniej wspomnianym urządzeniem, można znacząco zwiększyć wydajność wykonywania wydruków oraz zapewnić każdemu klientowi jedynie najlepsze i najbardziej staranne produkty. Po przeprowadzeniu pomiarów oraz próbnych wydruków, będzie wiadome, czy dane urządzenie jest w stanie dokładnie stworzyć zamówione wydruki oraz jak wygląda jego sprawność.