Usuwanie znamion – wybierz dobry gabinet dermatologii estetycznej

Usuwanie znamion i pieprzyków to zabieg wykonywany techniką laserową. W ostatnich latach tego typu działania cieszą się popularnością w niejednym gabinecie dermatologii estetycznej. Zastanawiasz się na czym polega zabieg? W tym poradniku znajdziesz wszelkie niezbędne informacje.

Usuwanie znamion i pieprzyków – jak zacząć proces?

Nie każda zmiana skórna powinna być powodem do niepokoju. Każdy człowiek posiada indywidualnie rozmieszczone pieprzyki i znamiona na ciele. Warto jednak kontrolować ich kształt, wielkość i kolor. Przebarwienia, które odbiegają od normy wymagają konsultacji z lekarzem.

Zanim pacjent zdecyduje się na zabieg usunięcia znamion powinien poddać się badaniu dermoskopowemu o nazwie body mapping. Analiza pieprzyków pozwala lepiej określić czy wcześniej wspomniana procedura jest konieczna. Podczas body mappingu lekarz stwierdza czy konkretne znamię ma predyspozycje do tego, by z biegiem czasu stać się zmianą rodzaju złośliwego.

Aby poddać się laserowemu usuwaniu znamion, należy więc najpierw umówić się na wizytę kontrolną. W jej trakcie specjalista wyklucza ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, a także określa zasadność jego przeprowadzenia. Po wizycie kontrolnej lekarz może ustalić wraz z pacjentem termin na kolejne działania.

Jakie znamiona można usunąć?

Znamiona nabyte wraz z wiekiem lub też obecne na skórze od urodzenia powstają na skutek przerostu melanocytów i komórek pigmentowych. Wśród pieprzyków można wyróżnić następujące rodzaje:

  • Łagodne – ten rodzaj znamion pojawia się głównie we wczesnych etapach życia. Wyróżniają się symetrycznym kształtem i regularną strukturą.
  • Atypowe – można je rozpoznać po niesymetrycznym kształcie. Ten rodzaj znamion usuwa się najczęściej, ponieważ w przyszłości mogą przemienić się w zmianę złośliwą. Pieprzyki atypowe należy też osłaniać przed słońcem.

Obserwacja znamion to ważny element profilaktyki, który umożliwia wczesną reakcję ze strony lekarza. Body mapping jest rodzajem zabiegu, który warto wykonać u osób, które:

  • mają jasną karnację,
  • są uczulone na słońce,
  • mają atopową skórę,
  • w rodzinie mają historię nowotworów skóry.

Usuwanie znamion – na jakie efekty można liczyć?

Usunięcie znamion metodą laserową bazuje na krótkich impulsach wiązki. W ten sposób można uniknąć przegrzania tkanek i bólu w trakcie zabiegu, a jednocześnie gwarantuje to korzystny efekt. Jeśli do zabiegu jest wykorzystywane nowoczesne urządzenie laserowe, pacjent nie musi otrzymać znieczulenia miejscowego.

Zabieg trwa około kilkunastu minut, w zależności od stosowanego urządzenia. Po laserowym usunięciu znamion i zmian skórnych niechciane przebarwienia znikają. Zabieg wyróżnia się tym, że jest dość krótki i bezbolesny. Dodatkowo, po usunięciu zmiany nie pozostawiają po sobie blizn.

Usuwanie znamion jest zabiegiem które umożliwia szybką ochronę przed rozwojem wielu poważnych schorzeń skóry. Z tego powodu, jeśli pacjent jest w grupie ryzyka, warto zaproponować mu tego rodzaju proces.