Środek na suchość pochwy – co wybrać, by pozbyć się problemu?

Leczenie suchości pochwy jest możliwe, dzięki odpowiednio dobranym preparatom medycznym. Biorąc pod uwagę szeroką dostępność tego typu produktów na rynku, niejedna kobieta zastanawia się, która forma terapii będzie dla niej najlepsza. Z tego względu postanowiliśmy przygotować zestawienie wszystkich dostępnych na rynku produktów przeznaczonych do leczenia suchości pochwy. Dzięki temu łatwiej będzie dokonać ostatecznej formy terapii.

Suchość pochwy – jakie są formy leczenia?

Suchość pochwy może pojawić się na skutek zażywania niektórych leków, długotrwałej antykoncepcji hormonalnej, a także nadużywaniem papierosów czy alkoholu. Dolegliwości takie jak pieczenie i swędzenie okolic intymnych mogą przytrafić się w każdym wieku. Leczenie suchości pochwy odbywa się z użyciem środków takich jak:

  • estrogen w tabletkach,
  • kremy i żele ma suchość pochwy,
  • lubrykanty,
  • globulki dopochwowe.

Estrogen – tabletki na suchość pochwy

Tego typu terapia często jest polecana kobietom w wieku okołomenopauzalnym. Za pomocą tabletek z estrogenami można przywrócić odpowiedni poziom hormonu w organizmie. Z tego powodu tego typu kurację nazywa się hormonalną terapią zastępczą. Cały proces musi być kontrolowany przez lekarza ginekologa.

Tabletki z estrogenem są środkami medycznymi dostępnymi wyłącznie na receptę. Jeśli stężenie hormonu spada bardzo mocno, lekarz przepisuje swojej pacjentce tabletki. W przypadku niewielkiego spadku może też wypisać jej receptę na krem lub maść z niewielką ilością estrogenów. Ich działanie jest słabsze, ale często bezpieczniejsze i skuteczniejsze w przypadku młodszych pacjentek.

Globulki dopochwowe – dla kogo będą dobre?

Doraźny środek nawilżający pochwę, czyli globulki dopochwowe przywracają prawidłowe pH w okolicach intymnych. Ta forma terapii jest najczęściej wybierana w przypadku menopauzy oraz atrofii pochwy. Globulki na suchość pochwy stosowane są doraźnie przed stosunkiem, aby zapobiec otarciom i podrażnieniom okolic intymnych.

W składzie tego typu środków znajduje się np. kwas mlekowy lub kwas hialuronowy. Składniki sprzyjają prawidłowemu pH błon śluzowych. Pozwalają też zachować poprawną lepkość i gęstość naturalnego śluzu.

Żele i kremy – czy warto je stosować?

Lekarz może też przepisać pacjentce żel lub krem na suchość pochwy bez zawartości hormonów. Te produkty aplikuje się kilka razy w tygodniu bezpośrednio na błony śluzowe. Co istotne, kremów nie należy stosować bezpośrednio przed stosunkiem, ponieważ nie zapewniają natychmiastowego efektu nawilżenia. Żel ma za zadanie przywrócić prawidłowe pH pochwy, oczyścić organ i pomóc organizmowi w samodzielnej produkcji estrogenów.

Lubrykanty na bazie wody – czy warto?

Lubrykanty na suchość pochwy zalecane są przede wszystkim kobietom ciężarnym i przed okresem. Tego typu produkty można kupić bez recepty w aptece. Preparaty tego typu mają za zadanie poprawić naturalne nawilżenie. Co ważne, chcąc wyleczyć suchość pochwy należy sięgnąć po lubrykanty na bazie wody. Te bazujące na silikonie czy glicerynie mogą spowodować drożdżycę lub zapalenie dróg moczowych.

Leczenie suchości pochwy warto rozpocząć ze sprawdzonym preparatem, dostosowanym do sytuacji danej kobiety. Dzięki niniejszemu zestawieniu dobór odpowiedniej formy kuracji będzie dużo łatwiejszy.