Rodzaje wideł do wózków widłowych oraz zasady wyboru

Widły to podstawowe wyposażenie wózka widłowego występujące w wielu ciekawych wersjach poprawiających efektywność pracy z różnymi towarami. Jakie rodzaje wideł można spotkać na rynku i jakimi zasadami kierować się przed ich wyborem?

Jakie widły do wózków widłowych spotyka się najczęściej?

  • Modele standardowe mocowane do karetki – klasyczne widły w kształcie litery L do obsługi większości grup towarów. Wyróżniają się z reguły dużym udźwigiem, prostotą instalacji, pasują do wózków spalinowych oraz elektrycznych, chociaż przed wyborem warto sprawdzić wytyczne producenta urządzenia. Widły standardowe to obowiązkowe wyposażenie każdego operatora.
  • Modele specjalistyczne – specjalistyczne modele wideł umożliwiają wykonywanie bardziej zaawansowanych zadań z paletami, czy nietypowymi gabarytami. Widły wysuwane zwiększają zasięg wózka widłowego. Widły z funkcją wagi ułatwiają kompletowanie zamówień i przygotowanie do transportu. Widły wózka widłowego z powierzchnią antypoślizgową poprawiają stabilność.

Dlaczego warto skupić się na monitorowaniu stanu wideł?

Przystosowanie wózka widłowego do wykonywania wielu zadań to opłacalna inwestycja. Operator może wymienić element samodzielnie, ale powinien też pamiętać o regularnym monitorowaniu zużycia. Używanie przyrządów pomiarowych do analizy stanu wideł przydaje się w celu maksymalizacji bezpieczeństwa pracy. Wygięte lub mocno zużyte widły zwiększają ryzyko wysunięcia asortymentu i narażają biznes na straty ekonomiczne.

Jakie narzędzia dodatkowe przydają się w pracy operatora wózka widłowego?

W niektórych magazynach nie występuje przestrzeń do ciągłego poruszania się wózka widłowego z długimi widłami. W takich warunkach warto pomyśleć o przedłużkach zapewniających odpowiednią elastyczność pracy operatora. Szybkie zwiększenie zasięgu wideł przydaje się szczególnie przy rozładunku samochodów ciężarowych, albo doraźnie w niektórych strefach magazynu. W przypadku montażu przedłużki operator musi prawidłowo ocenić udźwig i dopasować długość w taki sposób, aby nie naruszyć bezpieczeństwa przenoszenia towaru.

Na podstawie jakich wartości dobiera się widły do wózka widłowego?

Najważniejsze parametry przed wyborem wideł do oceny to pożądana długość, maksymalny udźwig, a także rodzaj (klasa) wykorzystywanej karetki. Wózki widłowe podlegają kontroli UDT, dlatego dobra praktyka to inwestycja w możliwie najlepszej klasy osprzęt, co zapewni mniejsze zużycie. Operator powinien poruszać się z widłami ostrożnie, ponieważ uszkodzenia mechaniczne to popularny problem zwiększający koszty serwisu.

Jak można rozszerzyć możliwości wózka widłowego?

Możliwości wózka widłowego można rozszerzyć jeszcze przez wciągarki, chwytaki z funkcją obrotową, bardziej zaawansowane platformy robocze. Niektóre chwytami ułatwiają pracę z konkretnymi grupami produktów, chociażby telewizorami, lodówkami. Widły to podstawowa inwestycja związana z obsługą wózka widłowego, ale z możliwością rozszerzenia o dodatkowe elementy podnoszące funkcjonalność. Właściwy układ akcesoriów przyśpiesza prace w magazynie.