Retencyjne leczenie ortodontyczne – na czym polega?

Leczenie ortodontyczne jest leczeniem wad zgryzu, nie tylko ze względów estetycznych, ale też profilaktycznych i zapobiegawczych. Wada zgryzu może powodować problemy z zębami, ich kruszenie czy pęknięcia. Poważniejsze dolegliwości, jakie mogą następować przy nieleczonych wadach zgryzu to problemy z wymową czy prawidłowym żuciem pokarmów. Nierzadko napięcie mięśni powoduje ból żuchwy, a także głowy. Dlatego tak ważne jest, żeby zdecydować się na leczenie wady zgryzu.

Retencyjne leczenie ortodontyczne – czym jest?

Retencyjne leczenie ortodontyczne jest uzupełnieniem podstawowego leczenia wady zgryzu. W wielu przypadkach jest ono koniecznym etapem leczenia, który ma na celu podtrzymywać efekty po leczeniu ortodontycznym. O podjęciu i doborze leczenia retencyjnego decyduje stomatolog, który przeprowadzał leczenie ortodontyczne. Dobiera on również aparat retencyjny i ustala czas potrzebny na leczenie.

Retencyjne leczenie ortodontyczne – dlaczego jest tak istotne?

Leczenie ortodontyczne jest leczeniem dość kosztownym, a także czasochłonnym. Po zakończeniu podstawowego leczenia wady zgryzu może okazać się, że trzeba uzupełnić leczenie poprzez założenie aparatu retencyjnego. Takie działanie ma zapobiegać cofaniu się efektów uzyskanych dzięki leczeniu aparatem ortodontycznym. Jest to istotne, ponieważ przyzębie potrzebuje więcej czasu na przebudowę i tym samym stabilizację zębów. Niezastosowanie leczenia grozi nawrotem wady zgryzu i to w krótkim czasie. Dlatego tak ważne jest, żeby uwzględnić retencyjne leczenie.

Retencyjne aparaty – jakie są ich rodzaje?

Aparaty retencyjne dzielą się na aparaty stałe i ruchome. Jest ich kilka rodzajów. Do najpopularniejszych należą:

  • płytki Schwarza – są one wykonane z klamer i akrylowej podstawki, które utrzymują aparat w odpowiedniej pozycji,
  • akrylowe płytki Hawleya – należy do ruchomych aparatów, które zakłada się przede wszystkim na noc,
  • drut retencyjny – to aparat w stałej formie. Przykleja się go po wewnętrznej stronie zębów, co jest dla pacjentów komfortowym rozwiązaniem i tym samym aparat jest niewidoczny,
  • przezroczyste płytki termoformowalne – ten rodzaj aparatu również jest niewidoczny. Szyny zakłada się na dolny i górny łuk oraz obejmuje się nimi wszystkie zęby. 

Aparaty retencyjne są skuteczne i tak, jak w przypadku aparatów ortodontycznych warunkiem ich skuteczności jest regularne noszenie oraz stosowanie się do zaleceń ortodonty.

Retencyjne leczenie ortodontyczne jest bardzo ważnym etapem leczenia wady zgryzu i nie można go pominąć. Warto o tym wiedzieć, decydując się na leczenie zębów u ortodonty. Dzięki retencyjnemu leczeniu można mieć pewność, że efekt leczenia ortodontycznego jest trwały. Natomiast zakończenie leczenia retencyjnego jest całkowitym zakończeniem całego procesu leczenia ortodontycznego.