Na co zwrócić uwagę przy wyborze środka do mycia elewacji?

Elewacja domu czy lokalu usługowego wymaga od czasu do czasu odświeżenia. Mycie elewacji wykonujemy nie tylko wtedy, gdy dojdzie do jej fizycznej dewastacji, ale również z zabrudzeń wynikających z działania niekorzystnych warunków atmosferycznych czy przemijania czasu. W odróżnieniu od malowania, mycie elewacji jest zabiegiem zdecydowanie szybszym, ale przede wszystkim tańszym. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą pomóc w przywróceniu ścianom naszego domu czy biura dawnej świetności.

Jaką elewację możemy umyć?

Chociaż dla zwykłego Kowalskiego mijającego poszczególne budynki, rodzaj tynku nie ma znaczenia, a przede wszystkim jest nie do odróżnienia, jeśli zamierzamy zdecydować się na wyczyszczenie elewacji, musimy wiedzieć, z jakim podłożem mamy do czynienia. Pomoże to w doborze odpowiedniej chemii do elewacji, a także uniknięciu przypadkowego jej zniszczenia. W przypadku tynków mineralnych warto pamiętać o zrezygnowaniu z preparatów chemicznych i wybrać mycie wodą pod ciśnieniem. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami tynku akrylowego, silikonowego czy budynku z cegły – do jego precyzyjnego czyszczenia należy wykorzystać profesjonalną chemię do elewacji.

Najczęstsze zabrudzenia elewacji

Zabrudzenia na elewacji znacznie bardziej widoczne są jeśli jesteśmy posiadaczami jasnych kolorów ścian zewnętrznych budynku. Najczęstszym problemem są wszelkiego rodzaju zabrudzenia wynikające z osadzania się kurzu, smogu czy pyłu spalinowego na powierzchni ścian. Zdarza się, że elewacja ulegnie zabrudzeniu podczas wykonywania innych prac remontowo budowlanych przy budynku lub w jego sąsiedztwie, a także prac drogowych. Równie często zanieczyszczenia powstają wskutek opadów atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg. Czasem do czynienia mamy nie tylko z jednolitym zabrudzeniem, ale także z nieestetycznymi zaciekami. Na elewacji pojawić mogą się także różnego rodzaju wykwity, glony oraz nagary.

Jaki powinien być preparat do czyszczenia elewacji?

Właściwa chemia do elewacji pozwala na dokładne oczyszczenie powierzchni ścian z zabrudzeń, nie powodując przy tym ich zniszczenia. Użycie zbyt silnych preparatów, bądź źle dopasowanych skutkować może nie tylko brakiem zadowalających efektów, ale także powstawaniem plam czy odbarwień na powierzchni czyszczonych ścian budynku. Bardzo ważne jest więc nie tylko używanie środków dostosowanych do czyszczenia konkretnych rodzajów tynków czy elewacji, ale także do posiadanych zabrudzeń.

Większość preparatów dostępnych na rynku wymaga użycia specjalistycznej myjki ciśnieniowej. Czasem, do wyczyszczenia wystarczy sama dysza natryskowa, jeśli jednak zabrudzenia są zdecydowanie mocniejsze, konieczne jest użycie szczotki do czyszczenia elewacji. Specjalistyczna chemia do elewacji wyróżnia się nie tylko wysoką skutecznością, ale także zapobiega przed ponownym zanieczyszczeniem budynku. Aby móc cieszyć się czystymi ścianami zewnętrznymi budynku, warto przeprowadzać zabieg ich czyszczenia co 2 – 3 lata.