Łuszczyca – zwalcz problem za pomocą naświetlania

Fototerapia jest jedną ze skuteczniejszych metod w zwalczaniu objawów łuszczycy. Na czym polega terapia? Jaką skutecznością się wykazuje?

Zabieg fototerapii w leczeniu łuszczycy jest polecany wielu pacjentom, którzy chcą zniwelować widoczne objawy i zadbać o estetykę swojego ciała.

Naświetlania na łuszczycę

Fototerapia polega na skierowaniu promieni ultrafioletowych UV na zmiany skórne, które są objawem łuszczycy. Pozwala to na odtworzenie korzystnego wpływu naturalnych promieni słonecznych na skórę, co ma działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne. Metoda jest stosowana na całym świecie, działa w oparciu o opracowany przez współczesną medycynę protokół. Każdy zabieg musi odbyć się pod ścisłą kontrolą specjalisty, w celu zaaplikowania odpowiedniej dawki promieniowania UV: UVA lub/i UVB.

Działanie lamp wykorzystywanych w trakcie naświetlania na łuszczycę gwarantuje emitowanie odpowiedniej ilości promieni światła UV, które skóra może wchłonąć. Zniszczeniu ulegają w tym momencie aktywne limfocyty T, a to gwarantuje zahamowanie rozwoju łuszczycy. Dochodzi także do spowolnienia wymiany komórek skóry odpowiedzialnych za łuszczenie się. Ograniczony zostaje w ten sposób poza tym stan zapalny.

Fototerapia – przebieg zabiegu

Naświetlanie lampami trwa zaledwie kilka minut. Zabieg przeprowadzany jest w specjalnej kabinie, a cała procedura przypomina nieco wizytę na solarium. Cykl leczenia składa się z 2-3 sesji tygodniowo przez okres kilku miesięcy. Ważne jest, aby specjalista czuwał nad bezpieczeństwem pacjenta w trakcie trwania sesji.

Najczęściej naświetlania na łuszczycę wykonywane są w okresie zimowym, gdy nie ma możliwości skorzystania z naturalnego dobrodziejstwa promieni słonecznych w aż tak dużym stopniu. Pomiędzy sesjami pacjent powinien chronić skórę kremami z filtrem SPF50, nosić ochroną odzież oraz okulary przeciwsłoneczne. Zachowując zasady bezpieczeństwa, można zadbać o właściwą kondycję skóry.

Kiedy warto zdecydować się na naświetlania na łuszczycę?

Leczenie łuszczycy z wykorzystaniem zabiegów fototerapii zalecane jest przede wszystkim w ciężkich przypadkach, kiedy potrzebne jest silne przeciwdziałanie objawom schorzenia. Oczywiście na zabieg należy zapisać się dopiero po konsultacji z lekarzem dermatologiem. Samodzielne próby przejścia terapii zwykle przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego.

Jest wiele przeciwwskazań do zastosowania zabiegów fototerapii. Jednym z najpoważniejszych jest uczulenie na promieniowanie UV, ale także ciąża, padaczka, gorączka, przeszczep skóry, inne choroby skóry w ostrym przebiegu.

Naświetlania na łuszczycę – podsumowanie

Naświetlania skutecznie rozwiązują problem, z jakim zmagają się osoby chore na łuszczycę. Pozwalają zwalczyć ciężkie objawy, dlatego warto zgłosić się do dermatologa, w celu omówienia opcji skorzystania z serii zabiegów z udziałem promieniowania UV. Łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć, ale można utrzymywać ją w ryzach, dbając jednocześnie o swój komfort życia i względy estetyczne.