Jak wyposażenie magazynu wpływa na jego efektywność?

Magazyn to miejsce, które musi być bardzo dobrze zaprojektowane i zorganizowane, żeby pracownicy mogli szybko rozlokować towar i dotrzeć do pożądanych produktów. W obsłudze magazynu istotna jest jednak nie tylko efektywność wykonywanej pracy, ale również bezpieczeństwo zastosowanych procedur. A jak wybrać wyposażenie magazynu, by optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń?

Statyczne wyposażenie magazynu

Podstawowym elementem wyposażenia dobrze zorganizowanego magazynu będą statyczne regały o odpowiednich parametrach służące do przechowywania różnego rodzaju towarów. Wybór danego regału powinien być uzależniony od wielkości magazynu oraz wagi i sposobu przenoszenia magazynowanych produktów. Jeśli dana osoba potrzebuje mebli do przechowywania niewielkich produktów, które można obsługiwać w systemie ręcznym, to w takim wypadku regały półkowe będą wystarczające. Natomiast do przechowywania większych ładunków umieszczonych na paletach należy zamówić dobrej jakości regały paletowe. Przy czym wówczas można zdecydować się na regały paletowe rzędowe lub regały paletowe wjezdne w zależności od tego, czy istnieje konieczność tworzenia alejek, czy też można przechować większą ilość palet na tej samej powierzchni.

Manipulacyjne wyposażenie magazynu

Manipulacyjne wyposażenie magazynu to wszystkie elementy, które odpowiadają za transport i przepływ towaru w obrębie magazynu. Zamówienie dobrej klasy wózków widłowych, wózków paletowych lub wózków widłowych systemowych może znacząco zwiększyć efektywność pracy i szybkość kompletowania zamówień oraz wydawania towarów. Ciekawym rozwiązaniem, które korzystnie wpłynie na wydajność pracy, będzie również winda magazynowaczyli urządzenie stosowane w przypadku znacznych różnic poziomów i łączące ze sobą różne obszary operacyjne. Prawidłowe ustawienie windy magazynowej umożliwia efektywny transport pionowy takich produktów jak palety, paczki, metalowe kosze, kartony i beczki.

Pozostałe wyposażenie magazynu

Chcąc zwiększyć wydajność pracy w magazynie, należy także zainwestować w dobry system wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia alejek oraz stanowisk roboczych. Poza tym do zoptymalizowania procesu pakowania towarów przydatne mogą się okazać profesjonalne maszyny pakujące, folia stretch, palety czy urządzenia do zamykania worków. Pracownik musie mieć również do dyspozycji solidny stół roboczy, na którym będzie mógł bez problemu wykonać swoją pracę. Ponadto takie stanowisko pracy powinno być wyposażone w praktyczne akcesoria magazynowe w postaci nożyc, miarki czy wagi.

Zamawiając wyposażenie do magazynu, nie można zapomnieć o względach bezpieczeństwa. Dlatego na hali musi się znaleźć co najmniej kilka gaśnic, apteczka oraz czytelnie oznaczone wyjścia ewakuacyjne na wypadek pożaru lub wystąpienia innych zagrożeń dla zdrowia i życia. Samo wyposażenie to jednak nie wszystko, ponieważ dla wzrostu efektywności kluczowe będzie przede wszystkim odpowiednie rozmieszczenie regałów i dobra organizacja pracy.