Jak skutecznie czyścić toaletę?

Utrzymanie toalety w czystości jest bardzo ważną kwestią pozwalającą zachować zdrowie domowników. Osady, które gromadzą się na ściankach stają się doskonałą pożywką dla bakterii, wirusów i grzybów, a wiele z nich powoduje groźne choroby. Czystość muszli klozetowej to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów na nieskazitelną toaletę.

Jak często czyścić toaletę?

Czyszczenie toalety nie należy do najchętniej wykonywanych obowiązków domowych. Nasza systematyczność sprawi jednak, że czynność ta nie będzie zbyt uciążliwa. Regularne czyszczenie muszli klozetowej sprawia, że nie dopuszczamy do powstawania trwałych, trudnych do usunięcia osadów – absolutne minimum to sprzątanie toalety raz w tygodniu. 

Co wykorzystać do czyszczenia toalety?

Do sprzątania toalety warto odpowiednio się przygotować. Oczywiście można wykorzystać produkty spożywcze typu soda, ocet lub cytryna, jednak środki chemiczne są o wiele skuteczniejsze – przede wszystkim zabijają chorobotwórcze drobnoustroje. W co warto się zaopatrzyć, aby czyszczenie toalety poszło szybko i sprawnie?

  • szczotka, ściereczki, ręcznik papierowy – odpowiednie narzędzia umożliwią dokładne wyczyszczenie toalety. Należy pamiętać, aby zdezynfekować szczotkę, a  ściereczki wyprać w wysokiej temperaturze i przeznaczać je tylko i wyłącznie do sprzątania toalety.
  • płyn do czyszczenia toalet – dzięki niemu znikną nawet uporczywe zabrudzenia, a także bakterie, wirusy oraz grzyby.
  • kostki do toalety – pozwalają utrzymać czystość w toalecie na dłużej. Stosujemy je po uprzednim wyczyszczeniu muszli klozetowej.

Dlaczego warto używać kostek do toalety?

Podstawową zaletą wykorzystania kostki do toalety jest to, że uwalnia ona swoją moc działania przy spłukaniu wody. Wnętrze muszli klozetowej każdorazowo pokrywane jest specjalnym płynem, który utrudnia osadzanie się zabrudzeń. Wyróżniamy klika rodzajów kostek do toalet, dlatego warto wybrać produkt najbardziej odpowiadający swoim potrzebom.

Tradycyjne zawieszki toaletowe

Bardzo popularnym rozwiązaniem są koszyczki, w których umieszczony jest środek czyszczący. Przy każdym spłukaniu wody składniki czyszczące i zapachowe sukcesywnie się wypłukują.

Kostki toaletowe do spłuczki

To niezwykle praktyczne rozwiązanie. Ich używanie jest zdecydowanie bardziej higienicznym wyborem niż w przypadku zawieszki – podczas ich aplikacji nie mamy kontaktu z muszlą klozetową. Niewątpliwą zaletą kostki umieszczonej w spłuczce jest to, że nie widać jej na zewnątrz.

Kostki toaletowe do spłuczki podtynkowej

Są to detergenty w formie tabletek, które wrzuca się do specjalnego pojemnika. Jest to bardzo wydajna metoda, ponieważ tego rodzaju kostki do toalety znacznie wolniej rozpuszczają się w wodzie.

Dzięki wykorzystaniu odpowiednich środków chemicznych sprzątanie toalety nie musi już być męczące i problematyczne, a regularne używanie kostki do toalety pozwala utrzymać muszlę klozetową w czystości na dłużej.