Gdzie wykorzystuje się sondy hydrostatyczne?

Precyzyjny pomiar poziomu wody to proces, który okazuje się niezastąpiony zarówno w wielu gałęziach przemysłu, jak i w codziennym życiu. Skutecznym narzędziem pozwalającym na przeprowadzenie szybkiego oraz bezpiecznego pomiaru poziomu wód w różnorodnych zbiornikach i systemach przechowywania wody, jest sonda hydrostatyczna pozwalająca na otrzymanie niezwykle precyzyjnych wyników. Czym są sondy hydrostatyczne i na czym polega pomiar przeprowadzany przy ich zastosowaniu? Gdzie najczęściej wykorzystywane są tego typu narzędzia? Wszystkiego dowiesz się z przygotowanego przez nas artykułu!

Czym jest sonda hydrostatyczna?

Sonda hydrostatyczna, nazywana także miernikiem poziomu cieczy czy sondą poziomu to specjalistyczne urządzenie stanowiące pewnego rodzaj czujnik ciśnienia, który służy do pomiaru poziomu cieczy znajdującej się w określonym zbiorniku. Jego zastosowanie pozwala na przeprowadzenie niezwykle precyzyjnego pomiaru, a także zapewnieniu szerokiego zakresu pomiarowego — z tego względu, sondy hydrostatyczne z powodzeniem wykorzystywane są do hydrostatycznego określania poziomu cieczy w zamkniętych zbiornikach i otwartych akwenach wodnych, a także w studniach głębokich.

Sonda hydrostatyczna — jak działa?

Zastosowanie sondy hydrostatycznej podczas pomiaru poziomu cieczy to skuteczna metoda, która pozwala na sprawne przeprowadzenie badania, a także uzyskanie precyzyjnych i niemal bezbłędnych wyników. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu pomiaru ciśnienia hydrostatycznego poziomu cieczy, w trakcie którego sonda powinna być całkowicie zanurzona w badanej cieczy i zlokalizowana blisko dna — pozwala to na zmierzanie przy pomocy sondy ciśnienia hydrostatycznego, które wywierane jest przez słup cieczy o danej wysokości. Do bezpośredniego określenia poziomu cieczy wykorzystywany jest wzór: P = h*g*ρ, gdzie: P – zmierzone ciśnienie hydrostatyczne, h – wysokość słupa cieczy, g – stałe przyspieszenie ziemskie, ρ – gęstość badanej cieczy.

Sondy hydrostatyczne i ich zastosowanie

Sonda hydrostatyczna to specjalistyczne narzędzie o szerokim zakresie zastosowań, które z powodzeniem wykorzystywane jest w wielu sektorach przemysłu i gospodarki. Przy pomocy tej prostej metody, możliwe jest bowiem efektywne określenie hydrostatycznego poziomu cieczy — sondy hydrostatyczne stosowane są w otwartych i zamkniętych zbiornikach oraz systemach przechowywania cieczy, a także podczas kontrolowania pracy pomp czy sterowanie pracą przepompowniami cieczy. W związku z tym, sondy hydrostatyczne można spotkać w obrębie przedsiębiorstw działających w przemyśle chemicznym, przemyśle naftowym, przemyśle okrętowym, przemyśle spożywczym oraz w oczyszczalniach i zbiornikach ścieków, zbiornikach wody deszczowej, zbiornikach retencyjnych, stacjach uzdatniania wody czy basenach. Sonda hydrostatyczna stanowi także efektywny sposób pozwalający na monitorowanie i mierzenie poziomu naturalnych zbiorników wodnych, takich jak jeziora, rzeki czy studnie głębinowe.