Dziecko i komputer – jakie zasady warto wprowadzić?

Wielu rodziców martwi się, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w świecie internetu i ogólnie pojętej elektroniki. Kiedy udostępnić dziecku komputer? Jak kontrolować to, co robi w sieci? Kilka podstawowych zasad pomoże wprowadzić jasne i zdrowe zasady.

Od kiedy dziecko może korzystać z komputera?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Obecnie wiek dzieci korzystających z komputera oraz internetu stale się obniża, coraz młodsze dzieci lepiej radzą sobie z elektroniką. Tak naprawdę to rodzice decydują, kiedy postanowią wprowadzić dziecko do cyfrowego świata. Trzeba jednak zachować balans i na co innego pozwalać 3-letniemu dziecku, a na zupełnie co innego 6-letniemu. Należy tutaj wykazać się indywidualnym podejściem, w zależności od zachowania i rozwoju dziecka.

Trzeba jednocześnie zadbać, aby korzystanie z komputera i internetu było bezpieczne i odbywało się na konkretnych zasadach.

Jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat komputerów?

Komputer nie powinien być dla rodzica narzędziem do wymierzania kary czy nagradzania za dobre zachowanie. Należy traktować go jako sprzęt do zabawy, wykonywania obowiązków, poszukiwania informacji. Uzależnienie dziecka od komputera zwykle rozpoczyna się od tego, że zaczyna się to urządzenie traktować jak bóstwo, do którego jest dostęp jedynie w określonych przypadkach.

Warto ustalić konkretny czas, w którym dziecko może korzystać z komputera. Otrzymuje wtedy sygnał, że jest to sprzęt użytkowy do realizacji określonych potrzeb lub alternatywa dla spędzania wolnego czasu. Nic ważniejszego.

Od samego początku należy uczyć dziecko zasad korzystania z komputera. Powinno siedzieć na wygodnym krześle, w odpowiedniej odległości od monitora, we właściwie oświetlonym pomieszczeniu. Dopóki dziecko nie jest dojrzałe, komputer powinien znajdować się w salonie lub sypialni rodziców.

Warto towarzyszyć dziecku, gdy korzysta z komputera. Nie należy traktować tego czasu jako momentu wytchnienia. Na pewno dziecko ucieszy się, że będzie mogło pochwalić się przechodzeniem kolejnych etapów gry czy swoimi umiejętnościami w rysowaniu w programie komputerowymi. Może to być również cenny czas dla rodziny, spędzony wspólnie na fantastycznej zabawie.

Od samego początku należy także przestrzegać dziecko, że w sieci jest niebezpiecznie, że nie należy podawać prywatnych danych ani ujawniać nieznajomym miejsca zamieszkania. Przestrzec należy także przed publikacją zdjęć w sieci oraz wysyłaniem ich do nieznajomych osób.

Co powinno wzbudzić Twoje zaniepokojenie?

Uzależnienie dziecka od komputera jest kwestią, o którą martwi się wielu współczesnych rodziców. Nieuniknione jest jednak korzystanie z tego sprzętu, ze względu na cyfryzację wielu sfer życia. Należy jednak bacznie obserwować dziecko i jego zachowanie.

Zaniepokoić powinno na pewno, jeżeli dziecko unika posiłków, spotykania się ze znajomymi, ponieważ woli spędzać czas przed komputerem. Gdy kłamie, że nie spędza czasu przed komputerem, a cały dzień jest zalogowany na serwerze ulubionej gry. Uzależnienie dziecka od komputera często prowadzi do pojawienia się problemów w szkole, ponieważ po prostu nie ma czasu na naukę.