Domofon czy videodomofon – którą opcję wybrać?

Bezpieczeństwo w obrębie własnego domu, czy mieszkania należy traktować jako ważny element codziennego funkcjonowania. Każdy aspekt ma wpływ na nasz komfort, a różnorodne technologie ułatwiają nam dążenie do celu. Domofon i videomofon to jedne z alternatyw zabezpieczających, które powinniśmy rozważyć. Niemniej jednak szeroki wybór na rynku może doprowadzić konsumenta do niepewności na temat danego rozwiązania. W związku z tym warto poznać, która opcja będzie najlepsza.

Innowacyjne rozwiązania 

Domofony to tradycyjne urządzenia znane od wielu lat. Rozwiązanie służące do rozpoznawania osób po głosie znają niemal wszyscy. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach, za sprawą rozwoju technologii, domofony są w stanie spełniać wiele dodatkowych funkcji. Najlepsze urządzenia potrafią być wyposażone w klawiatury kodowe, czy nawet czytniki biometryczne, które w istotny sposób zmniejszą ryzyko wejścia niepożądanego gościa na posesję.

Alternatywą dla domofonu jest videomofon. To urządzenie, które dzięki swojej budowie umożliwia jeszcze większą kontrolę nad otoczeniem. Przede wszystkim użytkownik ma dostęp do obrazu za pomocą zamontowanej kamery. Dzięki różnorodnym funkcjom urządzenia te są w stanie monitorować otoczenie, a nawet zapisywać zdjęcia osób, które próbują dostać się do lokalu.

Które rozwiązanie jest optymalne? 

Warto zauważyć, że każde rozwiązanie ma swoje określone cechy. Oznacza to, że wybór jednego z nich jest uzależniony od kilku czynników. Domofony są najczęściej wykorzystywane w blokach ze względu na barierę odległościową, czy maksymalną możliwość końcowych stacji. Oznacza to, że w przypadku dużej ilości mieszkań videomofon będzie nie tyle złym rozwiązaniem, co często niemożliwym do zastosowania ze względu na przesłanki techniczne. To równocześnie sprawia, że videomofon jest szczególnie popularny w domach jednorodzinnych.

W przypadku wyboru powinniśmy jednak zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty, które ułatwią podjęcie decyzji. Istotną zmienną jest m.in. sąsiedztwo oraz poziom oświetlenia. Może okazać się, że duża ilość latarni ulicznych w okolicy będzie przemawiała za zastosowaniem domofonu, gdyż widok z naszych okien pozwoli nam na zidentyfikowanie osób próbujących dostać się do naszego miejsca zamieszkania. Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na komfort użytkowania, ale też własną rodzinę. Videomofon jest rozwiązaniem, które m.in. pozwoli w łatwy sposób monitorować nasze dzieci.

Innymi czynnikami, które mogą świadczyć o danym wyborze są też kwestie finansowe oraz prestiż. Osoba nie posiadająca odpowiedniego budżetu powinna skłonić się ku domofonowi. Warto zauważyć, że domofon to urządzenie względnie tanie. Dobrej jakości videomofon potrafi być o wiele droższy, co czyni go pod tym kątem mniej atrakcyjnym. Do tematu inaczej podejdą osoby, które szukają prestiżu. Ci zdecydowanie powinni cieszyć się z przesyłanego obrazu i dźwięku, dzięki czemu poczucie bezpieczeństwa będzie szło w parze ze statusem społecznym. Dodatkowo, najnowsze rozwiązania pozwalają klasyfikować videomofon jako część inteligentnego domu. Przykładowo, videomofon IP jest w stanie łączyć się z routerem w naszym domu, a to stwarza możliwość do podglądu obrazu nawet na ekranie telewizora czy smartfona.

Podsumowując należy stwierdzić, że zarówno jedna, jak i druga opcja mają swoje wady i zalety. Domofony są szczególnie popularne w wielopiętrowych budynkach, gdzie często nie ma możliwości zastosowania innego rozwiązania. Niemniej jednak dzisiejszy rozwój technologii sprawia, że są to urządzenia spełniające wiele przydatnych funkcji. Videomofony z kolei pozwalają wyjść poza znany schemat i dzięki dodatkowemu obrazowi video są urządzeniami kompletnymi. W przypadku braku ograniczeń finansowych, architektonicznych oraz chęci monitorowania okolicy należy zdecydować się na videomofon.