Czujnik indukcyjny — charakterystyka i sposób działania

Czujnik indukcyjne służą do bezdotykowej detekcji obiektów wykonanych z metalu. Wykrywanie metalu następuje w strefie działania, która różni się w zależności od rodzaju czujnika. Najlepsze urządzenia odznaczają się wysoką trwałością i mogą pracować w trudnym środowisku. Sprawdźmy, w jaki sposób działają I co sprawia, że są tak efektywne.

Czujnik indukcyjny — zasada działania

Działanie czujników indukcyjnych opiera się na zmianie pola elektromagnetycznego wskutek przemieszczania się metalowego obiektu. Jak wskazuje specjalista od automatyki przemysłowej, zmienne pole magnetyczne wzbudza prąd wirowy, co powoduje zmniejszenie amplitudy lub częstotliwości. Urządzenia mogą być zasilane prądem stałym bądź zmiennym. Jednym z chętniej wykorzystywanych modeli czujników są czujniki zbliżeniowe indukcyjne, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak wysoka temperatura czy chemiczne środowisko. Urządzenia pozwalają wykryć obecność metalowego obiektu znajdującego się w niewielkiej odległości od czujnika.

Czujniki indukcyjne ekranowane i nieekranowane

Czujniki indukcyjne ekranowane kierują pole magnetyczne w kierunku czoła sensora. Co za tym idzie, urządzenie wykrywa obiekty przemieszczające się od tej strony. Czujniki nieekranowe, które nie mają ekranu wokół cewki, zapewniają większy zasięg i rozprzestrzeniają pole we wszystkich kierunkach. Taki sposób działania sprawia, że wykrywają obiekty metalowe zbliżające się z boku. Warto jednak zaznaczyć, że duże pole detekcji sprzyja podwyższonej wrażliwości na zakłócenia, dlatego czujniki nieekranowe nie zawsze będą dobrym wyborem do zastosowań przemysłowych.

Właściwości czujników indukcyjnych — charakterystyka

Czujniki indukcyjne zostały stworzone z myślą o detekcji przedmiotów wykonanych z żelaza. Co za tym idzie, w przypadku takich metali jak stal nierdzewna, mosiądz czy aluminium, oddziaływanie na czujnik może być słabsze. Idąc za radą eksperta, na odległość detekcji wpływają także przewodność i grubość wykonywanego materiału. W przypadku grubszych materiałów o dużej przewodności czujnik nie będzie tak precyzyjna.

Wszystkie przedstawione czynniki mają wpływ na prądy wirowe wytwarzane przez pole sensora. Oferta rynkowa stale się poszerza — czujniki nowej generacji są w stanie wykryć większość metali bez względu na wielkość obiektu. Decydując się na urządzenie, które jest nie wrażliwe na wpływ pól elektromagnetycznych, zyskujesz pewność, że nie dojdzie do błędnych przełączeń. Nowoczesne modele odznaczają się dużą niezawodnością i mogą być z powodzeniem umieszczone przy hamulcach elektrycznych. Jeżeli zależy ci na wysokiej jakości postaw na produkcję od sprawdzonego dostawcy i uniknij błędów w detekcji.